עברית

English

הרשמה לפורטל

צור קשר

המרכז לתיירות אקולוגית

עמוד הבית

אודות

קריטריונים

יועצים

תיירות אקולוגית בעולם

שותפים עסקיים

פרסם באתר

 

פארקים ואתרי תרבות פעילויות לינה אוכל

 

פארקים לאומיים

 

גן לאומי מבצר נמרוד (קלעת נמרוד)  - רמת הגולן

קן נשרים ותצפית נוף מדהימה

גן לאומי מבצר נמרוד הוא אתר מרשים השוכן במדרונות החרמון, מעל למעיין בניאס. מכל פינה במבצר נראים גיאיות מיוערים ונופים נפלאים.

גן לאומי חורשת טל - גליל עליון

בילוי טבעי באווירה קסומה

גן לאומי חורשת טל, בצפון עמק החולה, הוא אתר מטופח לבילוי ולשהייה של יום או של ימים אחדים. מדשאות ואתר הקמפינג, הכולל בונגלוס וחדרי אירוח, משתרעים על פני 250 דונם מתוך 700 הדונם של הגן הלאומי.

גן לאומי תל חצור- גליל עליון

בירת הגליל הכנענית

תל חצור שוכן בצד כביש ראש פינה - מטולה, מול קיבוץ איילת השחר. העיר שגשגה בתקופה הכנענית התיכונה ובתקופה הישראלית  ויצרה את המכלול המבוצר הגדול ביותר בארץ ישראל בתקופה זו.

גן לאומי חוף אכזיב -גליל מערבי

חוויה ים תיכונית

גן לאומי אכזיב, השוכן כחמישה קילומטרים מצפון לנהרייה, משלב חוף ים סלעי ומפורץ, לגונות ובריכות ים טבעיות ומלאכותיות - האחת עמוקה והשנייה רדודה ומתאימה לילדים, שרידי יישוב קדום וכרי דשא גדולים.

גן לאומי מבצר יחיעם - גליל מערבי

צלבנים, עות'מנים ומתיישבים עבריים במבצר אחד

מבצר יחיעם נמצא בתחום קיבוץ יחיעם, בגליל המערבי. ראשוני המתיישבים בשנת 1946, התגוררו בחורבות המבצר. הקירות העצומים שימשו להם מגן ועמדות המגינים שוחזרו וניתן לסייר בתוכם

גן לאומי ברעם - סובב כינרת

בית כנסת עתיק בנוף גלילי

בית הכנסת הקדום של הכפר ברעם הוא מבנה מפואר, בנוי מאבני גזית גדולות ויפות. המבנה המרשים מעיד על קהילה יהודית משגשגת באזור במאה הרביעית והחמישית לספירה

גן לאומי כורזים - סובב כינרת

עיירה יהודית בנוף הבזלת המשקיפה על הכינרת

בית הכנסת של כורזים, שהוקם בשלהי המאה הרביעית, הוא אחד היפים שהתגלו בישראל. רבים מנצלים את המקום לעריכת טקסי בר מצווה וחתונות, בתי ספר מקיימים אירועי קבלת ספר תורה

גן לאומי כפר נחום - סובב כינרת

גן לאומי ושרידי כפר דייגים מתקופת בית שני

גן לאומי ושרידי כפר דייגים מתקופת בית שני, שבו קבע ישו את מרכז הפעילות שלו בגליל. אתר העתיקות מוחזק על ידי הכנסייה הפרנציסקנית. הגן לאומי, שמסביב לאתר העתיקות, על ידי הרשות

גן לאומי כורסי - סובב כינרת

שרידי מנזר גדול המנציח את "נס החזירים" שעשה ישו במקום

בחלק המזרחי של בקעת כורסי, למורדות הגולן, נמצא המנזר של כורסי. בטבורו של גן לאומי כורסי נמצא ספסל עץ אשר מושך אליו מבקרים רבים, המבקרים מדווחים על מכת אנרגיה מופלאה ועל רוגע מיוחד

גן לאומי חמת טבריה - סובב כינרת

בית כנסת מפואר ומרחצאות מרפא קדומים

מעיינות העיר חמת טבריה, הנובעים מ- 17 מעיינות ומעומק של עשרות מטרים בבטן האדמה, נודעו כבעלי סגולות מרפא ומזור כבר בתקופות קדומות.

גן לאומי ציפורי - גליל תחתון

עיר הפסיפסים מתקופת המשנה

מרכז ההדרכה של ציפורי מספק שירותי הדרכה ופעילות לציפורי על תקופותיה השונות ומקיים אירועי בר מצווה לבתי ספר ומשפחות פרטיות בנושא "חווית המשנה".

גן לאומי בית שערים  - גליל תחתון

בית העלמין המרכזי של העולם היהודי בתקופת המשנה והתלמוד

ביקור בבית שערים הוא חוויה מרתקת. העיירה היהודית העתיקה שכנה על גבעה נמוכה בגליל התחתון המערבי, והגיעה לשיא פריחתה במאות השנייה עד הרביעית לספירה.

גן לאומי תל מגידו  - גליל תחתון

עיר הרכב של אחאב

בראשית האלף השלישי לפני סה"נ כבר הייתה מגידו עיר מבוצרת בחומות אדירות, ואלף שנים אחר כך הפכה להיות אחד ממרכזי השלטון המצרי בכנען.

גן לאומי הר הכרמל - כרמל

ההר הירוק כל ימות השנה

"ההר הירוק כל ימות השנה" משמר בתחומו עצי יער וחורש, שיחים ופרחים רבים, וכן מגון של בעלי חיים. זאת לצד תצפיות נוף מרהיבות ושרידים ארכיאולוגיים שימיהם כימי האנושות

חוות משמר הכרמל - כרמל

מוקד ליציאת טיולים בכרמל הכולל אתר ללינת שטח וחניון יום

חוות משמר הכרמל נפתחה לקהל המבקרים לאחר תהליך ארוך של שיקום המקום, שבמרכזו שיחזור המבנה ההיסטורי העתיק. מבנה החאן והמרחבים הסובבים מאפשרים לקהל המבקרים לקיים שפע של פעילויות

גן לאומי כוכב הירדן - העמקים

מבצר צלבני המשקיף על נופי בקעת הירדן והרי גלעד.

שוכן במזרחה של רמת יששכר, על שפת המדרון התלול המתנשא מעל לבקעת הירדן. הנופים המרהיבים ובכללם הרי הגלעד שבעבר הירדן, הם שהביאו את מקימי המבצר לכנותו בשם בלוואר (יפה נוף).

גן לאומי מעין חרוד- העמקים

העין הכחולה של העמק

מעין חרוד מגיח מתוך מערה בצלע הר גלבוע וזורם בפלג צלול במרחבי הגן הלאומי מעין חרוד בין מדשאות רחבות ידיים. בגן הלאומי בריכת שחיה גדולה ומקסימה

גן לאומי גן השלושה (הסחנה)- העמקים

גן מעיינות, בריכות טבעיות ומים חמימים

נחל עמל חוצה את הגן הלאומי לכל אורכו. מימיו החמימים נובעים ממעין המצוי בחלקו המערבי של הגן והם זורמים בטמפרטורה קבועה (כל השנה) של 28 מעלות, לכן ניתן לרחוץ בהם גם בחורף

גן לאומי בית כנסת בית אלפא (בקיבוץ חפציבה)- העמקים

פסיפס גלגל המזלות וסיפור עקידת יצחק

גולת הכותרת של בית הכנסת היא רצפת הפסיפס שבאולם המרכזי, אחת החשובות שהתגלו בארץ ישראל. הפסיפס מחולק לשלושה ספינים – "שטיחים", המתארים ארון הקודש, גלגל מזלות ואת תיאור עקידת יצחק.

גן לאומי בית שאן- העמקים

הזמן עצר מלכת ברעידת האדמה ההרסנית

בין האתרים המרכזיים בגן הלאומי בית שאן נמצא את תל בית שאן. התל של בית שאן המקראית מתנשא לגובה 50 מטרים מעל סביבתו כשמראש התל נראים היטב נופי בקעת בית שאן והעיר הגדולה שלמרגלותיו.

גן לאומי קיסריה - מישור החוף

עיר הנמל האדירה

המלך הורדוס בנה בקיסריה, בשנת 22 לפנה"ס, נמל משוכלל ועיר מחסנים, שווקים, מרחצאות, מקדשים ומבנים ציבוריים מפוארים. בעיר נערכו מדי חמש שנים תחרויות ספורט גדולות, משחקי גלדיאטורים ומחזות

גן לאומי נחל אלכסנדר וחולות מכמורת - מישור החוף

נחל החוצה שטחים נרחבים של חולות זהובים וגבעול חול חמרה והנו עורק של חיי טבע תוססים

במי הנחל חיה אוכלוסייה גדולה וחיונית של צב רך, בעל חיים נדיר בישראל. גדות הנחל עטורות בצמחייה, המושכת אליה עופות רבים. בחולות מתקיימת מערכת אקולוגית מיוחדת, של צמחים ובעלי חיים.

גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי - מישור החוף

חוף בחלקו המערבי של גן לאומי נחל אלכסנדר, בו נשמרו נופים של נחל זורם ועולם חי וצומח מיוחד

חולות החוף מהווים אתר הטלה לצבי-ים, זוחל נדיר מאוד בארצנו. חוף בית ינאי מתהדר גם בעבר עשיר, מאז ימי קדם ועד הלילות שבהם נחתו כאן אניות מעפילים.

גן לאומי פארק השרון - מישור החוף

יש בו הכל: חוף ים, שלוליות חורף, שרידי יער פארק וחולות.

הפארק הוא "ריאה ירוקה" ושטח נוף פתוח המפריד בין הגוש היישובי של חדרה והגוש הבנוי של נתניה, ובעצם קיומו הוא מונע הפיכת האזור לרצף אורבני במישור החוף.

גן לאומי נחל רובין - שפך נחל שורק - מישור החוף

מפגש של נחל, חולות זהובים וחוף ים הוא "מרשם" בטוח לאתר טבע רב עניין

יש כאן נחל ובו מים מתוקים, חולות המעניקים "אווירה מדברית", וצוק המתנשא היישר מעל חוף הים של קיבוץ פלמחים, המפורסם ביופיו. הכרזת האזור כגן לאומי מבטיחה את קיומו של עולם טבע מרתק במרכז הארץ.

גן לאומי אפולוניה - מישור החוף

גן לאומי שהוא בעצם שרידים של עיר צלבנית

במרכז הארץ מצפון להרצליה פיתוח נפתח בשנה האחרונה גן לאומי אפולוניה, הגן הנו למעשה עיר צלבנית אשר חלקים ממנה נחפרו בשנים האחרונות.

גן לאומי ירקון - מישור החוף

הריאה הירוקה והנקייה של גוש דן

גן לאומי ירקון מתפרש על 13,000 דונם וכולל את תל אפק והמבצר שבו, הצופה על מעיינות הירקון, ומתחם "מקורות הירקון", סביבתו של נחל הירקון על צמחייתו ובעלי החיים המאפיינים אותו.

גן לאומי עין חמד - סובב ירושלים

פנינת טבע ליד מימי המעיינות

סטייה קלילה מהמולת הכביש המהיר המחבר את תל אביב וירושלים ואתם נמצאים במקום חמד. עין חמד הוא גן לאומי מטופח להפליא, עטור מדשאות רחבות ידיים ושולחנות פיקניק

גן לאומי קסטל - סובב ירושלים

מבשר את ירושלים

רבים עוברים בדרכם על הכביש המהיר מתל אביב לירושלים או להיפך ליד מבשרת ציון. חדי העין לא יתקשו לראות את ההר הקרוי מעוז והידוע בכינויו "קסטל".

גן לאומי עיר דוד (סובב חומות ירושלים) - סובב ירושלים

הגרעין הקדום של ירושלים, ממנו צמחה והתפתחה העיר לאורך ההיסטוריה

בסמוך לכותל המערבי שוכנת עיר דוד. ראשיתה של ירושלים בגבעה צרה זו ומאז כבש אותה דוד לפני כ- 3000 שנה היא בירת ישראל. כאן נכתבו פרקים רבים מהתנ"ך, מלכו מלכי ישראל והתנבאו נביאיה

שמורת טבע נחל שקמה - סובב ירושלים

מצויה באזור המעבר בין החבל הים-תיכוני לחבל המדברי של ישראל.

נחל שקמה, ששטח אגן הניקוז שלו כ1,000- קמ"ר מתחתר בסלע ויוצר בקטעים מסוימים קניון גירי יפה, פיתולים חריפים של הנחל ומחשופי גיר בוהקים בקירות הסלע התלולים. 

גן לאומי קומראן - מדבר יהודה וים המלח

משכן מחברי המגילות הגנוזות

בקומראן התקיימו שלוש תקופות יישוב: האתר נוסד במאה השמינית לפני סה"נ (תקופת המלוכה), והתקיים עד לחורבן בית ראשון (586 לפני סה"נ).

גן לאומי מצדה - אתר מורשת עולמית - מדבר יהודה וים המלח

מצדה - ההר שהפך סמל לנחישות ולמלחמת גבורה

מצדה שוכנת בצוק מבודד במדבר יהודה, שמדרונותיו התלולים והזקופים מתנשאים לגובה של יותר מ- 400 מטרים מעל פני ים המלח. השילוב של צוקים ומתלולים באזור מדברי העניק למקום מערך הגנה טבעי מושלם

גן לאומי תל ערד - מדבר יהודה וים המלח

שרידי עיר חשובה מהתקופה הכנענית והתקופה הישראלית.

תל ערד, הסמוך לעיר המודרנית ערד, כולל שני חלקים: העיר התחתונה והעיר העליונה. העיר התחתונה הייתה מיושבת בתקופה הכנענית הקדומה בלבד (2200-3150 לפני סה"נ).

גן לאומי אשקלון - הנגב המערבי

ישן וחדש ליד חוף הים

גן לאומי אשקלון, הידוע גם כפארק אשקלון, תחום בסוללה עתיקה ומאסיבית,שמראשה, בחלקה המזרחי, ניתן להשקיף על נופי הגן הלאומי, על שטחי הדיונות שמדרום לגן ועל העיר המודרנית

גן לאומי בית גוברין - הנגב המערבי

ארץ 1,000 המערות

בבית גוברין ובסביבתה נחצבו מאות מערות, חלקן כמערכות מורכבות ומרשימות מאין כמותן, שיוצרות מבוך ענק של אולמות וחללים גדולים מתחת לפני הקרקע. 

גן לאומי - תל גזר - הנגב המערבי

התל הקדום הוא אחת הערים החשובות ביותר בארץ מתקופת המקרא

בין הממצאים החשובים שנתגלו כאן יש לציין את "לוח גזר" שנכתב במאה ה10- לפנה"ס והוא לוח חקלאי קדום בכתב עברי עתיק המתאר את חודשי השנה ואת העבודות החקלאיות שנעשו בהם.

גן לאומי תל באר שבע - רמת הנגב

ישוב מתקופת אברהם אבינו

תל באר שבע שוכן סמוך למפגש שני הנחלים – באר שבע וחברון. זהו גבולה הדרומי של הארץ הנושבת, בואכה המדבר.

גן לאומי ממשית - רמת הנגב

העיר הנבטית שבה טיפחו את הסוס הערבי

ממשית היא העיר הנבטית ממפסיס. חשיבותה בתקופה הנבטית נבעה ממיקומה על ציר הדרך שירדה לערבה מהרי אדום, עלתה במעלה עקרבים והמשיכה לחברון ולירושלים, או לבאר שבע.

גן לאומי שבטה - רמת הנגב

עיר נבטית ונוצרית באמצע המדבר

שבטה שונה משאר ערי הנבטים בנגב בכך שאינה יושבת על נתיב מסחרי כלשהו. היישוב לא היה מבוצר, ועל כן אפשר להתייחס אליו כאל כפר חקלאי גדול

גן לאומי אחוזת קבר בן-גוריון - רמת הנגב

גן מדברי מטופח, ובו קבריהם של ראש ממשלת ישראל לשעבר דוד בן גוריון ואשתו פולה.

השבילים אל אחוזת הקבר עוברים בגן נוי מטופח, שבו צמחייה מקומית המתאימה לתנאי היובש והמליחות של המדבר. הקברים שוכנים בקצה מצוק תלול, המשקיף על הנוף המרהיב של בקעת צין ורמת עבדת

גן לאומי עין עבדת - רמת הנגב

נווה מדבר בקניון מרהיב

עין עבדת הוא מעיין הנובע בקטע שבו נחל צין עוזב את רמת עבדת ומתחתר בין הרמה ורכס חתירה. הנחל יוצר כאן קניון צר ועמוק בסלע הקירטון הרך והלבן - מראה מיוחד במינו.

גן לאומי עבדת - רמת הנגב

גשר בין זמנים, על דרך הבשמים

עבדת שכנה בתוואי "דרכי הבשמים" הקדומה, שהוליכה מפטרה לעזה. העיר מנציחה את שמו של המלך הנבטי הנערץ עבדת, כפי הנראה עבדת השני (9-30 לפני סה"נ), שבחר להיקבר כאן

מרכז מבקרים מצפה רמון - קריית פארק הרמון - רמת הנגב

מכתש רמון - סיפורו של הנגב

מכתש רמון הוא גן עדן להבנת תהליכים גיאולוגיים. תהליכי הסחיפה הנמרצים, אשר הסירו את השכבות העליונות של קמר רמון, חדרו עמוק אל לב האדמה וקרעו אשנב המאפשר הצצה לעומק שכבות הסלע

גן לאומי - אנדרטת חטיבת הנגב - רמת הנגב

הגן הלאומי נועד להבטיח ששטח התכנית ישמש כאתר לאומי, להנצחת חללי חטיבת הנגב של הפלמ"ח אשר עוצבה על ידי הפסל דני קרוון. בחלק משטח הגן הלאומי שבילים וגינון.

שמורות טבע

שמורת טבע נחל חרמון (בניאס) -רמת הגולן

מפל מרשים הזורם כל השנה ושרידי עיר עתיקה.

מעיין בניאס בוקע למרגלות החרמון, ומימיו זורמים בעוצמה רבה באפיק קניוני. בדרכו יוצר הנהר את מפל הבניאס, מפל גועש ושוצף, המפל העז והמרשים בישראל.

 

שמורת טבע נחל שניר (חצבאני) -רמת הגולן

אחד משלושת מקורותיו העיקריים של נהר הירדן

נחל שניר הארוך ביובלי נהר הירדן, טובל בצמחית גדות ירוקה, זרם מים שוצף, בריכות ומפלים המספקים למטייל הנאה שלא תשכח

שמורת אירוס גולן חושניה -רמת הגולן

אירוס הגולן הוא מין אנדמי לגולן, מהיפים בין מיני האירוס ובעל פוטנציאל כלכלי רב. בשמורה זו אחד הריכוזים הגדולים והבודדים של מין זה בעולם. באזור מעיינות וצמחי מים רבים וביניהם פרטים של נורית קושטא.

שמורת אירוס גולן תנוריה -רמת הגולן

אירוס הגולן הוא מין אנדמי לגולן, מהיפים בין מיני האירוס ובעל פוטנציאל כלכלי רב. בשמורה זו אחד הריכוזים הגדולים והבודדים של מין זה בעולם.

שמורת טבע אירוס ביצה נוב -רמת הגולן

כאן הנרקיסים פורחים באמצע החורף

שמורת אירוס ביצה נוב נמצאת בדרום הגולן בין חיספין ונוב. הנחלים בדרום רמת הגולן מעטים, אורכם קצר. הרי הגעש הכבויים נמוכים ובעלי מדרונות מתונים. כיסוי הבזלת באדמה הוא דק – עשרות מטרים עומק בלבד.

שמורת טבע אחו גונן -רמת הגולן

אחת הנקודות הבודדות בהן נשארה בארצנו ביצה.

בשטח האחו קיים מפגש בין צומח מדרונות הבזלת של הגולן ונופי המים של הביצה. מי המעיינות זורמים לאורך מאות מטרים בשיפוע חד, מה שיוצר מגוון בבתי הגידול הלחים כאן.

שמורת טבע גמלא -רמת הגולן

מפלים, קני נשרים, קנאים ובית כנסת מהעתיקים בארץ

שמורת הטבע גמלא היא שילוב נפלא של נוף, טבע ושרידי עבר. בשמורה ריכוז ייחודי של עופות דורסים, חלקם נדירים ומבנה של בית הכנסת הקדום ביותר הידוע בעולם

 

שמורת טבע יער יהודיה -רמת הגולן

נחלים, בריכות מים טבעיות ומפלים

שמורת יער יהודיה, הנמצאת במרכז הגולן, ומשתרעת על פני 66,000 דונם, צורתה כעין כף יד פרושת אצבעות, שבסיסה בבקעת בית צידה. בכל "אצבע" עובר ערוץ נחל ובו מים זורמים ומפלים

שמורת טבע תל דן - גליל עליון

מעיינות הדן ועיר מקראית

שמורת תל דן היא מעין ארץ הפלאות: פלגי המים זורמים כאן מכל העברים ומצטרפים לנהר גועש, וצמרות העצים מתנשאות אל על ושומרות על אפלולית תמידית וקרירות מרעננת, גם בצהרי יום קיץ חם.
 

שמורת טבע נחל עיון (התנור) - גליל עליון

מפלים וטחנות קמח

נחל עיון הוא ערוץ עמוק העובר בין קירות סלע זקופים ליד המושבה מטולה. בקיץ מנוצלים מי המעיינות לחקלאות, ואפיק הנחל נותר עם מעיינות קטנים הממשיכים לזרום בקיץ

שמורת טבע החולה - גליל עליון

משכן לעשרות אלפי עופות מים בביצה

עמק החולה היה בעבר מקום מנוחה ו"תדלוק" חשוב לעופות בדרך הנדודים מאירופה לאפריקה ובחזרה. האגם והביצות שימשו מעון לעשרות אלפי עופות, צמחים ודגים נדירים, עולם קסום ומופלא של חי וצומח
 

שמורת טבע נחל עמוד - גליל עליון

צל ומים כל השנה

נחל עמוד הוא "גן עדן קטן", יצירה קסומה של הטבע. כאן, בצד נחל הזורם כל ימות השנה, ובצל עצי החורש והבוסתנים, אפשר לטייל בנחת, ליהנות מיפי הטבע ולהירגע

שמורת אלוני אבא - גליל תחתון

נוף אופייני לגליל התחתון המערבי

שמורת אלוני אבא כוללת חלק מיחידת נוף אופיינית לגליל התחתון המערבי. יחידת זו כוללת גבעות קירטוניות נמוכות המכוסות ביער פארק של אלון תבור, וביניהן עמקים רחבים.

שמורת הטבע אירוס הגלבוע - עמקים

מקור המשיכה העיקרי של מטיילים לשמורת הטבע גלבוע הוא גל הפריחה של אירוס הגלבוע.

כדי למנוע נזקים בשמורה ובמיוחד לפריחה המרהיבה, הכשירה רשות הטבע והגנים, לנוחיות המבקרים שבילים העוברים בין ריכוזי הפריחה של אירוס הגלבוע.

שמורת טבע חוף דור הבונים - מישור החוף

שמורה מהמעניינות והיפות בים התיכון

שמורת טבע חופית המשתרעת מתל דור בדרום ועד מושב הבונים בצפון, ובה מצוי החוף המפורץ ביותר בארץ ישראל. נמצא כאן טבלאות גידוד מפותחות, מפרצונים חוליים, כפים, שוניות, מערות חוף ומזרקות גלים.

שמורת גבעת גד - מישור החוף

כשעומדים בראש גבעת גד חשים מיד שזה "מקום אחר". דומה משהו למקומות אחרים, אבל שונה

אנו נמצאים כאן בעולם מיוחד, אזור מעבר בין הים-תיכוני למדבר. החורש הירוק המכסה את הגבעות יוצר כאן עולם שונה מזה הקיים בחבלים הים-תיכוניים בארצנו.

מערת הנטיפים בשמורת אבשלום - מישור החוף

המערה שמפעילה את הדמיון הפרוע

מערת הנטיפים, הקרויה גם מערת שורק, היא לבה של שמורת טבע המוקדשת לזכרו של אבשלום שוהם. השמורה ממוקמת במורדותיהם המערביים של הרי יהודה בסמוך לבית שמש.

שמורת טבע עין אפק - כרמל

שימור צומח וחי של נופי ביצה

שמורת הטבע עין אפק, הסמוכה לקריית ביאליק, היא שריד אחרון לנופי ביצות נחל נעמן. שביל העץ מעל הביצה, עובר בין צמחי גדות אופייניים כמו עצי ערבה, משוכות פטל קדוש, קנה מצוי וסוף מצוי.

שמורת טבע חי-בר כרמל - כרמל

הנשר, היחמור והאיל שבים להר הכרמל

ממוקמת בלב ליבה של "שוויצריה הקטנה" ומשתרעת על שטח של כ- 6,000 דונם. בעבר שכנו בה נמרים, איילים, מושבות קינון של נשרים, רחמים, בזים ודורסי לילה רבים.

שמורת טבע נחל מערות האדם הקדמון - כרמל

רצף התיישבות אנושי שנמשך כ - 1,000,000 שנים

בגדה הדרומית של נחל מערות, התגלו מערות שבהן נמצאו שרידים לפעילות אדם קדמון. ייחודה של השמורה בכך שהממצאים מעידים על קיומו של רצף יישובי שנמשך כ - 1,000,000 שנים, תופעה נדירה בעולם.

שמורת טבע נחל תנינים - כרמל

מטיילים ונהנים בנחל תנינים

השמורה משלבת בתוכה שני מוקדי משיכה עיקריים האחד מי הנחל הכחולים והצלולים – שריד לנחלי החוף, והשני סכר שיצר באזור בסוף התקופה הרומית ותחילת התקופה הביזאנטית אגם ששיטחו כ 6,000 דונם

שמורת טבע אורן ירושלים טבעי - כרמל

בשמורה רצף יחידות מסלע קרקע וצומח אופייניים לכרמל

לשמורה חשיבות רבה ביצירת רצף שמור בכרמל ומעבר בעלי חיים רבים ביניהם יונקים גדולים כצבוע וצבי א"י. מנקודות שונות על הרכסים תצפיות יפות לעבר מישור החוף, מבצר עתלית והים.

שמורת טבע אבוקה - כרמל

בית גידול יחיד מסוגו ופנינת טבע בתוך שטח חקלאי

ביצה המתמלאת בעיקר בעונת הגשמים ומתייבשת בקיץ – כך שנגרמת עלייה משמעותית במליחות הקרקע. המלחה הינה שקע בתוך ובסמוך לערוץ נחל אבוקה ובה חורשת תמרים, צפצפות - פרת ואשלים

שמורת טבע נחל שורק - סובב ירושלים

מסלול נחל קטלב

נחל קטלב הוא אחד מיובליו של נחל שורק. בנחל חברו חקלאות עתיקה, טרסות, בית חווה, בוסתנים נטועים, מעיינות, חורש טבעי והצמחייה הנלווית אליו. עצי הקטלב שעל שמם נקרא הנחל מלווים אותו לאורכו.

שמורת טבע חורש עדולם - חורבת מדרס - סובב ירושלים

חורבת מדרס שוכנת בתחום שמורת טבע עדולם, בלבה של שפלת יהודה, מדרום לבית שמש

בשמורה חורש ים-תיכוני ושרידי יישובים עתיקים, בורות תת-קרקעיים ומתקנים קדומים. מסלול הסיור מתמקד בשרידי העבר שבחורבה, אך גם מעניק הזדמנות להתוודע אל החורש ואל הפריחה השופעת באביב.

שמורת טבע המסרק - סובב ירושלים

שמורת טבע קטנה במערב הרי ירושלים

בשמורה אפשר לראות שרידי ביצורים מתקופת מלחמת העצמאות, בה היה רכס המסרק משלט חשוב בדרך שבין השפלה לירושלים.ד

שמורת טבע עינות צוקים - ים המלח ומדבר יהודה

נווה מדבר ירוק מתחלף בשממה

עינות צוקים - או בשמה הנוסף "עין פשח'ה" - היא שמורת הטבע הנמוכה בעולם ומהשמורות היפות בארץ. בין מצוק ההעתקים הצחיח שגווניו חומים לים המלח הכחול נמצא נווה המדבר הירוק והייחודי כל כך.

שמורת טבע - נחל אפעה - ים המלח ומדבר יהודה

שמורת נחל אפעה מצויה במישור רותם, בשפולי הרי צפון הנגב. היא משתרעת למרגלות רכס אפעה, הבנוי גיר מתקופת הקנומן ותחומה בין נחל אפעה לנחל חברבר.

שמורת טבע וגן לאומי עין גדי- ים המלח ומדבר יהודה

מהיפות ומהחשובות שבשמורות הטבע בארצנו.

צירוף המיקום הגיאוגרפי בבקע ים המלח, הנוף המצוקי ומקורות המים המתוקים, מאפשרים למגוון גדול של צמחים ובעלי חיים, האופייניים לאזורים גיאוגרפיים שונים לחיות אלה בצד אלה.

שמורת טבע - נחל גרר- הנגב המערבי

יובליו העליונים של נחל גרר מצויים בשולי גבעות להב. הנחל מתחתר בתוך שכבות עבות של לס והשמורה מצטיינת בנוף בתרונות תלולים. בחלקו התיכון של הנחל כחמישים נביעות.

שמורת טבע - רמת ברנע- הנגב המערבי

רמת ברנע מנוקזת על ידי חמישה נחלים ולמרגלות הרמה נובעים שני מעינות גדולים. בקצה המערבי של הרמה מצוק תלול הנשקף על מישורי מזרח סיני.

שמורת טבע - נחל בשור- הנגב המערבי

בנחל הבשור כמה מעינות. חלקם שופעים מים כל השנה. בסביבתם גדלים קנה וסוף ואשל היאור. במקומות כמו באר צאלים ובאר אסנת יש חישות קנים צפופות, המהוות אתרי לינה לציפורים.

שמורת טבע - נחל אופקים- הנגב המערבי

השמורה כוללת שונית אלמוגים מאובנת, אתר עתיקות - חורבת מנוח ובאר עתיקה בקרבת החורבה. בסמוך לשמורה, תל מנוח - ישוב מתקופת מלכי יהודה ומצפון, גן לאומי - מבצר פטיש.

שמורת טבע - מצלעות המכתש הגדול- הנגב המערבי

המכתש הגדול הוא "חלון גיאולוגי" אל תקופות קדומות ביותר. שטח השמורה נכלל בתכנית "ארץ המכתשים", אשר נועדה לשימור המכתשים ובתוך כך גם לצמצם ולהגביל את פעולות הכרייה בהם.

שמורת טבע - כלך סיני- הנגב המערבי

שמורת כלך סיני משתרעת כ – 10 ק"מ צפונית מזרחית לניצנה, בשדמות שיזף, בין נחל לבן לבין נחל רביב. ערך הטבע המרכזי בשמורה הוא כלך סיני Ferula sinaica , צמח הנחשב כנדיר בארץ ומצוי רק במערב הנגב

שמורת טבע - אירוס ירוחם- הנגב המערבי

בית הגידול החולי הוא תנאי לקיומו של אירוס זה. השמורה כוללת כתם גדול של אירוס ירוחם שהוא מין המופיע בכתמים בצפיפות גבוהה. בשמורה שולטות חברת יפרוק המדבר וחברת לענת המדבר

שמורת טבע - חלמוניות רכס בוקר- הנגב המערבי

השמורה נועדה לשמר את אוכלוסיית החלמונית הגדולה, אך יש בה גם צמחים נוספים, כגון: ערטל מדברי, לענת המדבר, טורפים, כגון: זאב, צבוע, תן, שועל וקרקל, אוכלי עשב, כגון: שפן סלע, ארנבת וצבי ומכרסמים.

שמורת טבע - הר צין (הר ההר)- הנגב המערבי

נמצאת בנחל צין, כ10- ק"מ מדרום מערב למעלה עקרבים וסמוכה מאד לגבול שמורת "מכתשים עין יהב". השמורה היא גוש הררי שטוח המתנשא מעל אפיק הנחל, שגובהו מעל פני הים במקום זה כ80- מ'.

שמורת טבע - נחל הבשור (הרחבות)- הנגב המערבי

נחל הבשור הוא הגדול בנחלי הארץ הנשפכים לים התיכון. הוא שינה את התוואי שלו כמה פעמים בהיסטוריה וכיום מתחתר בתוך משקעי לס ויוצר ביתרונות או קירות לס תלולים, המהווים נוף מרשים מאד ועם זאת פגיע

שמורת טבע - חולות עגור- הנגב המערבי

בשמורה דיונות ומישורי חול, אפיקי נחלים שיטפוניים - ניצנה ולבן, גבעות קירטון, בתרונות ודיונות לס. מבין שרידי אדם ראוי לציין בורות מים, חווה חקלאית, כבשני סיד ואתר תעשיית כלי צור.

שמורת טבע - המכתש הגדול- הנגב המערבי

המכתש בנוי מלמעלה למטה בסלעי גיר ודולומיט מן הקנומן. קרקעית המכתש היא ברובה מתקופת הקרטיקון התחתון (תצורת חתירה) ובנויה מאבן חול נובית שמתחתיה ריפי אלמוגים מאובנים.

שמורת טבע - כלך סיני- הנגב המערבי

שמורת כלך סיני משתרעת כ – 10 ק"מ צפונית מזרחית לניצנה, בשדמות שיזף, בין נחל לבן לבין נחל רביב. ערך הטבע המרכזי בשמורה הוא כלך סיני Ferula sinaica , צמח הנחשב כנדיר בארץ ומצוי רק במערב הנגב.

שמורת טבע - אירוס ירוחם- הנגב המערבי

בית הגידול החולי הוא תנאי לקיומו של אירוס זה. השמורה כוללת כתם גדול של אירוס ירוחם שהוא מין המופיע בכתמים בצפיפות גבוהה. בשמורה שולטות חברת יפרוק המדבר וחברת לענת המדבר

שמורת טבע - חלמוניות רכס בוקר- הנגב המערבי

השמורה נועדה לשמר את אוכלוסיית החלמונית הגדולה, אך יש בה גם צמחים נוספים, כגון: ערטל מדברי, לענת המדבר, טורפים, כגון: זאב, צבוע, תן, שועל וקרקל, אוכלי עשב, כגון: שפן סלע, ארנבת וצבי ומכרסמים

שמורת טבע - הר צין (הר ההר)- הנגב המערבי

נמצאת בנחל צין, כ10- ק"מ מדרום מערב למעלה עקרבים וסמוכה מאד לגבול שמורת "מכתשים עין יהב". השמורה היא גוש הררי שטוח המתנשא מעל אפיק הנחל, שגובהו מעל פני הים במקום זה כ80- מ'.

שמורת טבע - נחל הבשור (הרחבות)- הנגב המערבי

נחל הבשור הוא הגדול בנחלי הארץ הנשפכים לים התיכון. הוא שינה את התוואי שלו כמה פעמים בהיסטוריה וכיום מתחתר בתוך משקעי לס ויוצר ביתרונות או קירות לס תלולים, המהווים נוף מרשים מאד ועם זאת פגיע

גן לאומי - גן הפסלים- הנגב המערבי

שטח גן הפסלים משתרע בבקעת צין בין מדרשת שדה בוקר לשמורת הטבע המוכרזת מצוק הצינים.
בשטח הגן ערכי טבע ונוף רבים וחשובים : ערוץ נחל צין, שדה צין, נחל דרוך, תחנת האכלה לנשרים וקרן עקב.

שמורת טבע - צוקי שיירות- הנגב המערבי

בחולות שפע בעלי חיים ובשטחי הנחלים מצוי הריכוז הגדול ביותר של אתרים ארכיאולוגים באזור אילת ובנגב כולו. דרכים עתיקות רבות חוצות את האזור בין הערבה לנחלים הגדולים

שמורת טבע - עברונה- הנגב המערבי

ערבת עברונה היא שטח טבעי, עשיר במשאבי טבע, נוף ומורשת

שפע מי שיטפונות וזרימת מים בתת- הקרקע מתנקזים ומתנדפים תוך יצירת מליחה באזור הגבול עם ירדן. הצומח העשיר מסתדר בחגורות סביב המלחה- לפי עמידותו למלח (כגון: אשלים ודקלים)

נחלים גדולים הרחבה קצב וחיון - הנגב המערבי

מתקיימת כאן מערכת אקולוגית עשירה ויפה: בנחלים, בהם זורם שיטפון, כמעט מדי שנה, גדלים עצי שיטת נגב, המשמשים מקור מזון וצל לצבאי הנגב. בתחום המבוקש מצויים כ- 200 צבאי נגב.

שמורת טבע - החוף הדרומי באילת - סובב אילת

זהו מכלול בתי גידול ייחודים היוצרים נוף תת-ימי עשיר ויחיד מסוגו. באזור זה נמצאים מינים שחלקם נעלם כמעט כליל מיתר חלקי המפרץ (כגון צלופחי גן, אלמוגי אבן מסוג שיטית, אלמוגים רכים ואחרים).

שמורת טבע - פארק הצפרות - סובב אילת

מאות ואלפי הצפרים הפוקדים את הארץ בעונת הנדידה, מגיעים לאזור - לצפות במינים שניתן לראותם בעולם המערבי רק כאן, באזור אילת, וגם זאת, לעתים, לשעה קלה בלבד 

שמורת חי בר יטבתה - סובב אילת

"ספארי" בעקבות השבת בעלי חיים נכחדים לערבה.

בשמורת חי בר יטבתה, המטרה היא הקמת גרעיני רבייה של בעלי חיים שנזכרו במקרא ונכחדו מנופי הארץ ושמירה על בעלי חיים מדבריים אחרים שנמצאים בסכנת הכחדה.

שמורת טבע חוף האלמוגים - סובב אילת

שמורה ימית מהיפות בעולם, גנים צבעוניים מתחת למים

אין כמעט אדם המכניס ראשו (עם מסכת צלילה כמובן) לתוך מימי שמורת האלמוגים שבחוף מפרץ אילת, ואינו הולך שבי אחר המראות הנפלאים הנגלים לעיניו.