עברית

English

הרשמה לפורטל

צור קשר

המרכז לתיירות אקולוגית

עמוד הבית

אודות

קריטריונים

יועצים

תיירות אקולוגית בעולם

שותפים עסקיים

פרסם באתר

 

שמורות טבע פארקים ואתרי תרבות פעילויות לינה אוכל

 

שמורת טבע נחל חרמון (בניאס) -רמת הגולן

מפל מרשים הזורם כל השנה ושרידי עיר עתיקה.

מעיין בניאס בוקע למרגלות החרמון, ומימיו זורמים בעוצמה רבה באפיק קניוני. בדרכו יוצר הנהר את מפל הבניאס, מפל גועש ושוצף, המפל העז והמרשים בישראל.

 

שמורת טבע נחל שניר (חצבאני) -רמת הגולן

אחד משלושת מקורותיו העיקריים של נהר הירדן

נחל שניר הארוך ביובלי נהר הירדן, טובל בצמחית גדות ירוקה, זרם מים שוצף, בריכות ומפלים המספקים למטייל הנאה שלא תשכח

שמורת אירוס גולן חושניה -רמת הגולן

אירוס הגולן הוא מין אנדמי לגולן, מהיפים בין מיני האירוס ובעל פוטנציאל כלכלי רב. בשמורה זו אחד הריכוזים הגדולים והבודדים של מין זה בעולם. באזור מעיינות וצמחי מים רבים וביניהם פרטים של נורית קושטא.

שמורת אירוס גולן תנוריה -רמת הגולן

אירוס הגולן הוא מין אנדמי לגולן, מהיפים בין מיני האירוס ובעל פוטנציאל כלכלי רב. בשמורה זו אחד הריכוזים הגדולים והבודדים של מין זה בעולם.

שמורת טבע אירוס ביצה נוב -רמת הגולן

כאן הנרקיסים פורחים באמצע החורף

שמורת אירוס ביצה נוב נמצאת בדרום הגולן בין חיספין ונוב. הנחלים בדרום רמת הגולן מעטים, אורכם קצר. הרי הגעש הכבויים נמוכים ובעלי מדרונות מתונים. כיסוי הבזלת באדמה הוא דק – עשרות מטרים עומק בלבד.

שמורת טבע אחו גונן -רמת הגולן

אחת הנקודות הבודדות בהן נשארה בארצנו ביצה.

בשטח האחו קיים מפגש בין צומח מדרונות הבזלת של הגולן ונופי המים של הביצה. מי המעיינות זורמים לאורך מאות מטרים בשיפוע חד, מה שיוצר מגוון בבתי הגידול הלחים כאן.

שמורת טבע גמלא -רמת הגולן

מפלים, קני נשרים, קנאים ובית כנסת מהעתיקים בארץ

שמורת הטבע גמלא היא שילוב נפלא של נוף, טבע ושרידי עבר. בשמורה ריכוז ייחודי של עופות דורסים, חלקם נדירים ומבנה של בית הכנסת הקדום ביותר הידוע בעולם

 

שמורת טבע יער יהודיה -רמת הגולן

נחלים, בריכות מים טבעיות ומפלים

שמורת יער יהודיה, הנמצאת במרכז הגולן, ומשתרעת על פני 66,000 דונם, צורתה כעין כף יד פרושת אצבעות, שבסיסה בבקעת בית צידה. בכל "אצבע" עובר ערוץ נחל ובו מים זורמים ומפלים

שמורת טבע תל דן - גליל עליון

מעיינות הדן ועיר מקראית

שמורת תל דן היא מעין ארץ הפלאות: פלגי המים זורמים כאן מכל העברים ומצטרפים לנהר גועש, וצמרות העצים מתנשאות אל על ושומרות על אפלולית תמידית וקרירות מרעננת, גם בצהרי יום קיץ חם.
 

שמורת טבע נחל עיון (התנור) - גליל עליון

מפלים וטחנות קמח

נחל עיון הוא ערוץ עמוק העובר בין קירות סלע זקופים ליד המושבה מטולה. בקיץ מנוצלים מי המעיינות לחקלאות, ואפיק הנחל נותר עם מעיינות קטנים הממשיכים לזרום בקיץ

שמורת טבע החולה - גליל עליון

משכן לעשרות אלפי עופות מים בביצה

עמק החולה היה בעבר מקום מנוחה ו"תדלוק" חשוב לעופות בדרך הנדודים מאירופה לאפריקה ובחזרה. האגם והביצות שימשו מעון לעשרות אלפי עופות, צמחים ודגים נדירים, עולם קסום ומופלא של חי וצומח
 

שמורת טבע נחל עמוד - גליל עליון

צל ומים כל השנה

נחל עמוד הוא "גן עדן קטן", יצירה קסומה של הטבע. כאן, בצד נחל הזורם כל ימות השנה, ובצל עצי החורש והבוסתנים, אפשר לטייל בנחת, ליהנות מיפי הטבע ולהירגע

שמורת אלוני אבא - גליל תחתון

נוף אופייני לגליל התחתון המערבי

שמורת אלוני אבא כוללת חלק מיחידת נוף אופיינית לגליל התחתון המערבי. יחידת זו כוללת גבעות קירטוניות נמוכות המכוסות ביער פארק של אלון תבור, וביניהן עמקים רחבים.

שמורת הטבע אירוס הגלבוע - עמקים

מקור המשיכה העיקרי של מטיילים לשמורת הטבע גלבוע הוא גל הפריחה של אירוס הגלבוע.

כדי למנוע נזקים בשמורה ובמיוחד לפריחה המרהיבה, הכשירה רשות הטבע והגנים, לנוחיות המבקרים שבילים העוברים בין ריכוזי הפריחה של אירוס הגלבוע.

שמורת טבע חוף דור הבונים - מישור החוף

שמורה מהמעניינות והיפות בים התיכון

שמורת טבע חופית המשתרעת מתל דור בדרום ועד מושב הבונים בצפון, ובה מצוי החוף המפורץ ביותר בארץ ישראל. נמצא כאן טבלאות גידוד מפותחות, מפרצונים חוליים, כפים, שוניות, מערות חוף ומזרקות גלים.

שמורת גבעת גד - מישור החוף

כשעומדים בראש גבעת גד חשים מיד שזה "מקום אחר". דומה משהו למקומות אחרים, אבל שונה

אנו נמצאים כאן בעולם מיוחד, אזור מעבר בין הים-תיכוני למדבר. החורש הירוק המכסה את הגבעות יוצר כאן עולם שונה מזה הקיים בחבלים הים-תיכוניים בארצנו.

מערת הנטיפים בשמורת אבשלום - מישור החוף

המערה שמפעילה את הדמיון הפרוע

מערת הנטיפים, הקרויה גם מערת שורק, היא לבה של שמורת טבע המוקדשת לזכרו של אבשלום שוהם. השמורה ממוקמת במורדותיהם המערביים של הרי יהודה בסמוך לבית שמש.

שמורת טבע עין אפק - כרמל

שימור צומח וחי של נופי ביצה

שמורת הטבע עין אפק, הסמוכה לקריית ביאליק, היא שריד אחרון לנופי ביצות נחל נעמן. שביל העץ מעל הביצה, עובר בין צמחי גדות אופייניים כמו עצי ערבה, משוכות פטל קדוש, קנה מצוי וסוף מצוי.

שמורת טבע חי-בר כרמל - כרמל

הנשר, היחמור והאיל שבים להר הכרמל

ממוקמת בלב ליבה של "שוויצריה הקטנה" ומשתרעת על שטח של כ- 6,000 דונם. בעבר שכנו בה נמרים, איילים, מושבות קינון של נשרים, רחמים, בזים ודורסי לילה רבים.

שמורת טבע נחל מערות האדם הקדמון - כרמל

רצף התיישבות אנושי שנמשך כ - 1,000,000 שנים

בגדה הדרומית של נחל מערות, התגלו מערות שבהן נמצאו שרידים לפעילות אדם קדמון. ייחודה של השמורה בכך שהממצאים מעידים על קיומו של רצף יישובי שנמשך כ - 1,000,000 שנים, תופעה נדירה בעולם.

שמורת טבע נחל תנינים - כרמל

מטיילים ונהנים בנחל תנינים

השמורה משלבת בתוכה שני מוקדי משיכה עיקריים האחד מי הנחל הכחולים והצלולים – שריד לנחלי החוף, והשני סכר שיצר באזור בסוף התקופה הרומית ותחילת התקופה הביזאנטית אגם ששיטחו כ 6,000 דונם

שמורת טבע אורן ירושלים טבעי - כרמל

בשמורה רצף יחידות מסלע קרקע וצומח אופייניים לכרמל

לשמורה חשיבות רבה ביצירת רצף שמור בכרמל ומעבר בעלי חיים רבים ביניהם יונקים גדולים כצבוע וצבי א"י. מנקודות שונות על הרכסים תצפיות יפות לעבר מישור החוף, מבצר עתלית והים.

שמורת טבע אבוקה - כרמל

בית גידול יחיד מסוגו ופנינת טבע בתוך שטח חקלאי

ביצה המתמלאת בעיקר בעונת הגשמים ומתייבשת בקיץ – כך שנגרמת עלייה משמעותית במליחות הקרקע. המלחה הינה שקע בתוך ובסמוך לערוץ נחל אבוקה ובה חורשת תמרים, צפצפות - פרת ואשלים

שמורת טבע נחל שורק - סובב ירושלים

מסלול נחל קטלב

נחל קטלב הוא אחד מיובליו של נחל שורק. בנחל חברו חקלאות עתיקה, טרסות, בית חווה, בוסתנים נטועים, מעיינות, חורש טבעי והצמחייה הנלווית אליו. עצי הקטלב שעל שמם נקרא הנחל מלווים אותו לאורכו.

שמורת טבע חורש עדולם - חורבת מדרס - סובב ירושלים

חורבת מדרס שוכנת בתחום שמורת טבע עדולם, בלבה של שפלת יהודה, מדרום לבית שמש

בשמורה חורש ים-תיכוני ושרידי יישובים עתיקים, בורות תת-קרקעיים ומתקנים קדומים. מסלול הסיור מתמקד בשרידי העבר שבחורבה, אך גם מעניק הזדמנות להתוודע אל החורש ואל הפריחה השופעת באביב.

שמורת טבע המסרק - סובב ירושלים

שמורת טבע קטנה במערב הרי ירושלים

בשמורה אפשר לראות שרידי ביצורים מתקופת מלחמת העצמאות, בה היה רכס המסרק משלט חשוב בדרך שבין השפלה לירושלים.ד

שמורת טבע עינות צוקים - ים המלח ומדבר יהודה

נווה מדבר ירוק מתחלף בשממה

עינות צוקים - או בשמה הנוסף "עין פשח'ה" - היא שמורת הטבע הנמוכה בעולם ומהשמורות היפות בארץ. בין מצוק ההעתקים הצחיח שגווניו חומים לים המלח הכחול נמצא נווה המדבר הירוק והייחודי כל כך.

שמורת טבע - נחל אפעה - ים המלח ומדבר יהודה

שמורת נחל אפעה מצויה במישור רותם, בשפולי הרי צפון הנגב. היא משתרעת למרגלות רכס אפעה, הבנוי גיר מתקופת הקנומן ותחומה בין נחל אפעה לנחל חברבר.

שמורת טבע וגן לאומי עין גדי- ים המלח ומדבר יהודה

מהיפות ומהחשובות שבשמורות הטבע בארצנו.

צירוף המיקום הגיאוגרפי בבקע ים המלח, הנוף המצוקי ומקורות המים המתוקים, מאפשרים למגוון גדול של צמחים ובעלי חיים, האופייניים לאזורים גיאוגרפיים שונים לחיות אלה בצד אלה.

שמורת טבע - נחל גרר- הנגב המערבי

יובליו העליונים של נחל גרר מצויים בשולי גבעות להב. הנחל מתחתר בתוך שכבות עבות של לס והשמורה מצטיינת בנוף בתרונות תלולים. בחלקו התיכון של הנחל כחמישים נביעות.

שמורת טבע - רמת ברנע- הנגב המערבי

רמת ברנע מנוקזת על ידי חמישה נחלים ולמרגלות הרמה נובעים שני מעינות גדולים. בקצה המערבי של הרמה מצוק תלול הנשקף על מישורי מזרח סיני.

שמורת טבע - נחל בשור- הנגב המערבי

בנחל הבשור כמה מעינות. חלקם שופעים מים כל השנה. בסביבתם גדלים קנה וסוף ואשל היאור. במקומות כמו באר צאלים ובאר אסנת יש חישות קנים צפופות, המהוות אתרי לינה לציפורים.

שמורת טבע - נחל אופקים- הנגב המערבי

השמורה כוללת שונית אלמוגים מאובנת, אתר עתיקות - חורבת מנוח ובאר עתיקה בקרבת החורבה. בסמוך לשמורה, תל מנוח - ישוב מתקופת מלכי יהודה ומצפון, גן לאומי - מבצר פטיש.

שמורת טבע - מצלעות המכתש הגדול- הנגב המערבי

המכתש הגדול הוא "חלון גיאולוגי" אל תקופות קדומות ביותר. שטח השמורה נכלל בתכנית "ארץ המכתשים", אשר נועדה לשימור המכתשים ובתוך כך גם לצמצם ולהגביל את פעולות הכרייה בהם.

שמורת טבע - כלך סיני- הנגב המערבי

שמורת כלך סיני משתרעת כ – 10 ק"מ צפונית מזרחית לניצנה, בשדמות שיזף, בין נחל לבן לבין נחל רביב. ערך הטבע המרכזי בשמורה הוא כלך סיני Ferula sinaica , צמח הנחשב כנדיר בארץ ומצוי רק במערב הנגב

שמורת טבע - אירוס ירוחם- הנגב המערבי

בית הגידול החולי הוא תנאי לקיומו של אירוס זה. השמורה כוללת כתם גדול של אירוס ירוחם שהוא מין המופיע בכתמים בצפיפות גבוהה. בשמורה שולטות חברת יפרוק המדבר וחברת לענת המדבר

שמורת טבע - חלמוניות רכס בוקר- הנגב המערבי

השמורה נועדה לשמר את אוכלוסיית החלמונית הגדולה, אך יש בה גם צמחים נוספים, כגון: ערטל מדברי, לענת המדבר, טורפים, כגון: זאב, צבוע, תן, שועל וקרקל, אוכלי עשב, כגון: שפן סלע, ארנבת וצבי ומכרסמים.

שמורת טבע - הר צין (הר ההר)- הנגב המערבי

נמצאת בנחל צין, כ10- ק"מ מדרום מערב למעלה עקרבים וסמוכה מאד לגבול שמורת "מכתשים עין יהב". השמורה היא גוש הררי שטוח המתנשא מעל אפיק הנחל, שגובהו מעל פני הים במקום זה כ80- מ'.

שמורת טבע - נחל הבשור (הרחבות)- הנגב המערבי

נחל הבשור הוא הגדול בנחלי הארץ הנשפכים לים התיכון. הוא שינה את התוואי שלו כמה פעמים בהיסטוריה וכיום מתחתר בתוך משקעי לס ויוצר ביתרונות או קירות לס תלולים, המהווים נוף מרשים מאד ועם זאת פגיע

שמורת טבע - חולות עגור- הנגב המערבי

בשמורה דיונות ומישורי חול, אפיקי נחלים שיטפוניים - ניצנה ולבן, גבעות קירטון, בתרונות ודיונות לס. מבין שרידי אדם ראוי לציין בורות מים, חווה חקלאית, כבשני סיד ואתר תעשיית כלי צור.

שמורת טבע - המכתש הגדול- הנגב המערבי

המכתש בנוי מלמעלה למטה בסלעי גיר ודולומיט מן הקנומן. קרקעית המכתש היא ברובה מתקופת הקרטיקון התחתון (תצורת חתירה) ובנויה מאבן חול נובית שמתחתיה ריפי אלמוגים מאובנים.

גן לאומי - גן הפסלים- הנגב המערבי

שטח גן הפסלים משתרע בבקעת צין בין מדרשת שדה בוקר לשמורת הטבע המוכרזת מצוק הצינים.
בשטח הגן ערכי טבע ונוף רבים וחשובים : ערוץ נחל צין, שדה צין, נחל דרוך, תחנת האכלה לנשרים וקרן עקב.

שמורת טבע - צוקי שיירות- הנגב המערבי

בחולות שפע בעלי חיים ובשטחי הנחלים מצוי הריכוז הגדול ביותר של אתרים ארכיאולוגים באזור אילת ובנגב כולו. דרכים עתיקות רבות חוצות את האזור בין הערבה לנחלים הגדולים

שמורת טבע - עברונה- הנגב המערבי

ערבת עברונה היא שטח טבעי, עשיר במשאבי טבע, נוף ומורשת

שפע מי שיטפונות וזרימת מים בתת- הקרקע מתנקזים ומתנדפים תוך יצירת מליחה באזור הגבול עם ירדן. הצומח העשיר מסתדר בחגורות סביב המלחה- לפי עמידותו למלח (כגון: אשלים ודקלים)

נחלים גדולים הרחבה קצב וחיון - הנגב המערבי

מתקיימת כאן מערכת אקולוגית עשירה ויפה: בנחלים, בהם זורם שיטפון, כמעט מדי שנה, גדלים עצי שיטת נגב, המשמשים מקור מזון וצל לצבאי הנגב. בתחום המבוקש מצויים כ- 200 צבאי נגב.

שמורת טבע - החוף הדרומי באילת - סובב אילת

זהו מכלול בתי גידול ייחודים היוצרים נוף תת-ימי עשיר ויחיד מסוגו. באזור זה נמצאים מינים שחלקם נעלם כמעט כליל מיתר חלקי המפרץ (כגון צלופחי גן, אלמוגי אבן מסוג שיטית, אלמוגים רכים ואחרים).

שמורת טבע - פארק הצפרות - סובב אילת

מאות ואלפי הצפרים הפוקדים את הארץ בעונת הנדידה, מגיעים לאזור - לצפות במינים שניתן לראותם בעולם המערבי רק כאן, באזור אילת, וגם זאת, לעתים, לשעה קלה בלבד 

שמורת חי בר יטבתה - סובב אילת

"ספארי" בעקבות השבת בעלי חיים נכחדים לערבה.

בשמורת חי בר יטבתה, המטרה היא הקמת גרעיני רבייה של בעלי חיים שנזכרו במקרא ונכחדו מנופי הארץ ושמירה על בעלי חיים מדבריים אחרים שנמצאים בסכנת הכחדה.

שמורת טבע חוף האלמוגים - סובב אילת

שמורה ימית מהיפות בעולם, גנים צבעוניים מתחת למים

אין כמעט אדם המכניס ראשו (עם מסכת צלילה כמובן) לתוך מימי שמורת האלמוגים שבחוף מפרץ אילת, ואינו הולך שבי אחר המראות הנפלאים הנגלים לעיניו.